אני כבר לא כועסת - הגישה שלי לקונפליקט הישראלי-פלסטיני 
         
   

אני כבר לא כועסת. אני חוששת, אני עצובה, אני מאוכזבת, אבל אני כבר לא כועסת. טוב, זה לא מדויק – דבר אחד עדיין מרגיז אותי. בהתחלה כעסתי על שלושת הנערים שטפסו טרמפ בגדה. ואז כעסתי על תגובת הממשלה להעלמותם ועל אלו שהחליטו לקחת את המצב לידיהם ולרצוח עוד נער כנקמה. כעסתי על משפחתי שלא הבינה למה אני לא מבינה, על האנשים שמכירים אותי ולא שואלים איך אני מסתדרת עם המצב, ועל אלו שלא שמעו בכלל שיש סיפור. יותר מכל, כעסתי על עצמי שאני בכלל כועסת כי בכלל אין לי שום זכות לכעוס! אני כבר לא כועסת על הדברים האלו. אבל אני כן כועסת על ההודעות בפייסבוק ועל התקשורת ועל האנשים הזרים שנוקטים עמדה בלי להבין את כל הסיפור.

אני גם כועסת שלקח לי כל כך הרבה זמן לכתוב את כל זה ושאני בכלל כותבת עכשיו. אני כועסת שהמצב הזה אורך כל כך הרבה זמן שיש לי מספיק זמן להחליט שכדי לי לכתוב משהו! תבינו, לוקח לי המון זמן לקבל החלטות. לדוגמא: כשאני קמה בבוקר אני משאירה לעצמי מספיק זמן לבחור בגדים לעבודה. ואני עובדת מהבית! אף אחד לא יראה מה אני לובשת ועדיין קשה לי להחליט מה ללבוש. ולבסוף אני נכנעת ולובשת את אותם הבגדים מאתמול! אבל אני סוטה מהנושא.

אני לא חייה בארץ ואין לי את כל העובדות הנחוצות כדי להעריך את המצב בצורה הוגנת. לכן אין לי זכות לשפוט שום דבר שקורה בארץ או בעזה. עכשיו סוף כל סוף אני מגיעה לנקודה: גם לכם אין זכות! כאני כותבת "לכם" אני מתכוונת לאנשים שלא חיים בארץ או בעזה שמרגישים שהם יכולים לשתף קישורים באינטרנט שמראים שישראלים או פלסטינים הם "הרעים."

אתם לא ישראלים חפי פשע שבסך הכל רוצים לחיות ואתם לא פלסטינים חפי פשע שנקלו לקו האש. האנשים האלו לא עשו לכם שום דבר רע שיגיע להם שככה תשפטו אותם! אתם לא חיים שם ואין לכם משפחה שסובלת מהתהו ובוהו הזה (האמת היא שהתאוריה שלי לא עובדת אם דווקא יש לכם בית או משפחה גם בארץ וגם בעזה.) לכן זה בלתי מוצדק שתפיצו כאלו קישורים בנושא!

במקום לשתף קטעי וידאו בפייסבוק על כמה פלסטינים ישראל הרגה כשיראה על בית חולים בעזה או איך שהחמאס מתחבא מאחורי ילדים, אולי תפיצו סרטים שמראים יהודים ומוסלמים יושבים ביחד לכוס תה? או אולי ערבים וישראלים שמסתדרים אחד עם השני? או זוגות צעירים – יהודי שנשוי למוסלמית? אה כן, יש מקרים כאלו (וגם ההפך!) אז תנסו את זה: במקום להפיץ שנאה, תמצאו סרט שמראה אנשים שמסתדרים ביחד. לדוגמא:

https://www.facebook.com/events/580333962078108/?ref=22
http://www.anu.org.il/group_messages/102.htm
https://www.facebook.com/events/336129229884611/
https://www.facebook.com/OnePersonCanMakeADifference?fref=photo

OnePerson.jpg

נראה אתכם. ובאותו הזמן תעשו את אותו הדבר בשביל רוסיה ואוקריינה. תודה.

דבר אחד אתם חייבים להבין: עוד ועוד אנשים משני צידי הגדר נאלצו להכנס למהומה הזאת. המצב הדרדר כל לך שטקטיקות ההגנה כבר לא עובדות וחייבים להשתמש בצעדי התקפה. חיילים הוכרחו להגן על ארצם. כמה שזה קשה לקבל, החיילים חייבים להלחם ולמות למען השלום. אבל החיילים לא אשמים, התושבים לא אשמים, וגם הממשלה לא בדיוק אשמה. האמת, זה ממש לא חשוב מי אשם! אז בואו נפסיק את משחק האשמה ונתחיל לעודד את השלום.

רק משום שאתם יהודים שחיים באירופה לא נותן לכם את הזכות להפיץ קישורים שמשווים פלסטינים לנאצים. רק משום שאתם מוסלמים שחיים בקנדה לא נותן לכם את הזכות להפיץ קישורים שמראים את ישראל כסטן. המהלך הזה בסך הכל מרגיז אותי ומעלה רגשות שליליות אצל האנשים שקוראים את ההודעות שלכם. הגיע הזמן להפסיק לתמוך בצד אחד נגד השני ולהתחיל לעודד את שני הצדדים לעבוד ביחד למען השלום!